News

26.12.2016

Holding events on the occasion of the holiday


25.jpg

In honor of the holiday - the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Kazakhstan, a number of festive events were held in "Joint venture Sulfuric acid plant Kazatomprom" LLP!


Brain game:

1. Team “Alash”: T.N.Aytbayev., Konyrtaev M.G., Kaynashev Bek.T., Kenzhekulov A.A., Erenay Zh.O.
2. Team “Cool dudes (Крутые перцы)”: Benyash D.V., Nigmetov E.M., Elibayev B.B., Amirov E.Zh., Frolov N.A.
3. Team “Electron”: Halitov R.H., Sabyrov N.Zh., Korzh S.M., Khabibullin R.G., Abeuov A.S.
4. Team “Rivets (Винтики)”: Kislyh S.N., Kushekbayev K.Sh., Borschev A.N., Puschaev A.A., Voynarovskiy K.I.
5. Team “Friendship”: Adambayeva S.Zh., Kaparova G.O., Molchanova O.A., Rybnikova O.N.
6. Team “Barys”: Askarov А.К., Veys D.A., Belashko O., Hozhanazarov K. A., Nakipov D.B.

The "Barys" team won the nomination "The best erudite team".
Nigmetov E.M. occupied the nomination "The most erudite player". (Operator of the remote control panel of the sulfuric acid shop).

Then there were announced competitions for the prize of the plant's director in the following nominations:

"The best poem or song about the plant":

1st place - Kareva Svetlana Evgenievna (4-category transporter of the acceptance area, preparation of raw materials and shipment of finished products)
2nd place – Aitbaev Tolkyn Nurnazarovich (master dispatcher of the acceptance, preparation of raw materials and shipment of finished products)

"The best drawing “My Motherland is Kazakhstan" (children and grandchildren of workers of the plant aged from 3 to 8 years):

1st place – Marvanov Daniil (8 age), Askarbek Aray (4 age)
2nd place - Sabyrova Ayzada (5 age), Lobanov Vladimir (8 age), Udilova Anya (7 age)
3rd place – Zharova-Bartosh Margarita (5 age), Molchanova Victoriya (6 age), Sabyrova Nargiz (4 age) 

"The best drawing "The plant through the eyes of children" (children and grandchildren of factory employees from 9 to 12 years):

1st place – Zima Artem (11 age), Lavrentovich Karina (10 age) 
2nd place – Zhamaliyev Azat (11 age), Nikitoshenko Ekaterina (12 age)

"The best wall newspaper about the life of the plant":

1st place – Plant laboratory
2nd place - Site for maintenance of technological equipment of the department of the chief mechanic
3rd place – Zhanabayeva Akbope Gabdulfaridovna, The site of acceptance, preparation of raw materials and shipment of finished products


According to the decree of the President of the Republic of Kazakhstan:

Kiribaev Taukel Shokubayevich awarded with the medal "Excellent work"
Jeksembayev Toleuzhan Sagimbekovich was awarded by Certificate of honor

Grateful letters on behalf of the factory director:

1. Polukhin S.N. (Head of the energy sector shift)

2. Voronkin S.M. (Machineman of the power station)

3. Sergaliev I.B. (Duty fitter of instrumentation and control of 6th categories)
4. Zaytsev S.N. (Locksmith of load-lifting machines of a site on service of the process equipment)

5. Zhienbaev S.Zh. (Forklift truck driver)

6. Abdramanov E.A. (Loader of the acceptance area, preparation of raw materials and shipment of finished products)
7. Bezverkhov V.A. (Duty fitter repairman (plumber) of 5th categories)

8. Vakhrushev A.N. (Electrician of the 6th category)

9. Kenzhekulov A.A. (Master dispatcher of the acceptance, preparation of raw materials and shipment of finished products)
10. Kurabayev G.A. (An machine politician of the 5th category of the acceptance area, preparation of raw materials and shipment of finished products)

11. Aymkhan G. (cloakroom attendant of administrative and economic activities)

12. Aisin B.T. (Chief manager of the legal department)

13. Nikitoshenko O.V. (Machinist of sulfuric acid shop boilers)

14. Golovleva K.A. (Engineer-laboratory assistant of the plant laboratory)

Grateful letters from JSC NAC “Kazatomprom”:

1. Ermagambetov R.K. (Head of Planning and Economic Department)

2. Kareva Svetlana Evgenevna (transporter of the 4th category of the acceptance area, preparation of raw materials and shipment of finished products)

Certificates of honor from JSC NAC “Kazatomprom”:

1. Sarsenbaev R.A .(Engineer-programmer of the department of the chief instrument-maker)

2. Khabibullin Radik Galievich (the head of the energy department)


Back to the list